Ostrów

OSTRÓW (o-stru-w)

Wioska Ostrów nie jest miejscem szczególnym pod żadnym względem. Jest najzwyklejszą, niczym niewyróżniającą się osadą, jakich wiele powstało w dolinie Wisły, także w czasach okupacji Ziemi Lechitów przez Sektę Katolicką. Przyczyną jej powstania jest najpewniej naturalna chęć kmieciów, znaczącego skrócenia sobie drogi do żyznych madów wiślanych, dających nadzieję na wysokie plony. W tej lokalizacji znamienna jest jedynie bardzo charakterystyczna, prasłowiańska nazwa, składająca z dwu członów-źródłosłowów oraz końcówki "w" (przypisującej jej tzw. "rodzaj męski"). Rodzajnik ten (tak jak dwa pozostałe) jest głęboko osadzony w nie do końca jeszcze zaginionej mitologii Lechitów, eksponującej naturalny, biologiczny podział "męskość" i "żeńskość" wśród nieprzeliczonej masy istnień, dysponujących własną świadomością. Ten (męski) Ostrów w połączeniu dwu źródłosłowów: "o" oraz "stru"-ga, daje rzetelny opis tamtejszego miejsca-lokalizacji poprzez zbitkę znaczeń:

"O" - oznacza zwykłe otaczanie czegoś przez coś. Przykłady:

1. - Opole oznaczać będzie zatem miejsce (sioło, gród) otoczone przez pola uprawne.

2. - Okrasa oznacza otoczenie ziarn kaszy, grochu, fasoli lub tp. przez tłuszcz, "kraszący-przyozdabiający" żywność i nadający jej dodatkowe, pożądane walory smakowe.

"Struga" (strumień) - oznacza płynącą wodę.

Złożenie obu obu członów tej nazwy nieuchronnie musi oznaczać otoczenie jakiegoś skrawka ziemi przez opływającą go wodę - na przykład wyspę na rzece. W przypadku wsi Ostrów tak jest w istocie, gdyż w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się właśnie duża wyspa, opływana przez wody Wisły (świętej rzeki Lechitów, oraz ich głównej arterii komunikacyjnej). Obecnie rzeka Kamienna uchodzi do Wisły nieco dalej na północ, choć jeszcze w końcu XX wieku, ujście to znajdowało bezpośrednio w sąsiedztwie Ostrowa. Nie zawsze jednak tak było. Sądząc z przebiegu zachowanych śladów starorzeczy, miejsce tegoż ujścia przemieszczało się wzdłuż biegu Wisły, w rozległym obszarze pomiędzy miejscowościami Dorotka, oraz Solec nad Wisłą. Bardzo prawdopodobne jest także, że w odległej przeszłości, Kamienna miała wspólne ujście z rzeką Iłżanką w okolicach obecnej miejscowości Solec.


Źródła:

I. - Słownik etymologiczny języka polskiego Aleksander Brückner

https://pl.wikisource.org/wiki/słownik_etymologiczny_języka_polskiego

ostrów, ‘wyspa’, dawniej ogólne, dziś tylko w licznych nazwach miejscowych: Ostrów, Ostrówek, Ostrowiec; dosłownie: ‘oblany’, od sreu-, srou-, ‘lać’ (p. struga, strumień); lit. pra-srawas, indyj. srawa-, ‘wylew’, grec. rhoos, ‘prąd, rzeka’; nasze słowo z ob (p. ob, o) i *srowo-; t wsunięte między s-r. jak zawsze.

II. - Słownik Języka Polskiego PWN

https://sjp.pwn.pl/

ostrów «zarośnięta wyspa rzeczna»

ostrowie

1. «wyspa»

2. «kępa porosła roślinnością»

3. «krata u okien w dawnych budowlach obronnych»

https://sjp.pwn.pl/szukaj/ostrów.html

https://sjp.pwn.pl/doroszewski/ostrow;5468056.html


Komentarz:

Nieuprawnione jest - bo "mechaniczne", posługiwanie się metaforą (ostrowy burzanów) użytą przez Mickiewicza w wierszu "Stepy Akermańskie", jako podstawą do tłumaczenia rzeczywistego znaczenia słowa "ostrów" w znaczeniu "kępa drzew i krzewów".

Uzasadnieniem jest słowo "opole", które jest także źle objaśniane w SJP PWN. W tym znaczeniu „opole” jest po prostu osadą otoczoną polami uprawnymi.

III. - Słownik Języka Polskiego PWN opole «w średniowieczu: terytorialna organizacja sąsiedzka u Słowian zachodnich» Podobnie jak:

1. okrasa «tłuszcz dodawany do potraw»

2. «ozdoba, upiększenie» (przedmiot „zdobny”, czyli „o-zdobiony” na całej swojej powierzchni, niejako otoczony zdobieniami – przypisek autora)

https://sjp.pwn.pl/szukaj/okrasa.html


Inne atrakcje:

Obóz Ornitologiczny w Kaliszanach (Instytut badawczy.)
Józefów nad Wisłą
kaliszany.blogspot.com
Głównym Organizatorem Obozu jest Robert Rudolf. Współorganizatorami są: Sekcja Przyrodnicza Koła Naukowego Biologów i Hodowców Zwierząt UP w Lublinie, Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Zakład Ochrony Przyrody UMCS, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Stowarzyszenie "Nadwiślański Świt", Oddział Terenowy Fundacji Akcja Bałtycka - Kaliszany. Co roku w pracach Obozu uczestniczy około 100 – 200 osób, głównie z terenu Lubelszczyzny, jak również z innych części Polski. Uczestnikami są ornitolodzy, przyrodnicy, amatorzy i profesjonaliści, osoby nie związane bezpośrednio z ptakami i przyrodą, mężczyźni, kobiety i dzieci.

przeprawa / river crossing
ocena 4,0
24-340 Stare Kaliszany
vernacula.pl
tel. 728 487 127

Winnica Domowa Kalisja
Stare Kaliszany 30, 24-340 Stare Kaliszany
winnicempw.pl

Noclegi w pobliżu:
Hotel Pałac Piotrawin
ocena 4,7
Piotrawin 95, 24-335 Piotrawin
piotrawin.pl
600 004 608

Hotel Bursztynowy
ocena 4,2 3 gwiazdki
Nadwiślańska 19, 24-340 Józefów nad Wisłą
hotelbursztynowy.pl
501 345 634

Gospodarstwo agroturystyczne
ocena 4,5
Rybitwy 61, 24-340
501 323 437

Baltowski Dworek
ocena 4,9
Okół 161, 27-423 Okół
514 120 456

Nadwiślańskie Gniazdo
4,8
Przyjazny zwierzętom
Bezpłatny parking
Lucimia 123, 26-704
512 175 140

Karczma Saganek
4,6
Gołębiów 31, 27-300 Gołębiów
karczmasaganek.com.pl
48 378 04 81

Hotel Zacisze
3,8
Przemysłowa 42a, 24-300 Opole Lubelskie
hotelzacisze.com.pl
81 827 29 72

Zacisze Ośrodek Wypoczynkowy
Kłudzie 64, 27-320
+48606747165

Wiślak Camp
4QWH+F8 Solec nad Wisłą

Gospodarstwo Agroturystyczne "Nad Wisłą"
Kłudzie 62, 27-320
+48665466233

POWRÓT