Żywe Muzeum
                      PorcelanyĆMIELÓW (ćma-ów „miejsce ciemne” lub „miejsce ludne”)

W lechickiej przeszłości tej lokalizacji, Ćmielów był bezdyskusyjnie kolejnym, obwarowanym miejscem kontrolnym z niewielkimi, kamiennymi umocnieniami otoczonymi fosą, zasilaną wodami rzeki "Kamienna".

Niewielki zameczek, którego mizerne resztki zachowały się do dzisiaj, usytuowany był w sąsiedztwie ujścia rzeczki Przepaść. Lokalizacja zdaje się potwierdzać, że Ćmielów stanowił bazę jakiegoś rodzaju "policji wodnej" (?) w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Lokalizacja zdaje się wskazywać, że Kamienna toczyła tu niegdyś swoje wody przez ciemne łęgi i olsy (podmokłe lasy), tworząc szerokie rozlewiska. Stąd właśnie może pochodzić ta archaiczna nazwa. Inna możliwa koncepcja jej powstania jest taka, że mogłoby to być w przeszłości jak na ówczesne standardy, miejsce gęsto zaludnione. Ciżba i ćma są bowiem synonimami w języku staropolskim. Nieopodal w tzw. "Gawrońcu" archeolodzy odnaleźli pozostałości osady z okresu neolitu, której mieszkańcy trudnili się między innymi obróbką krzemienia pasiastego, pochodzącego z kopalni w nieodległych, obecnych Krzemionkach Opatowskich. http://krzemionki.pl/ Oficjalna historiografia kondominium Polin donosi o istnieniu jakoby w tym rejonie "rzymskiego traktu handlowego", którym Rzymianie mieli podobno sprowadzać na Półwysep Apeniński własne wyroby z obszaru łysogórskiego. Kolejne "rewelacje" w tym samym (polakożerczym) stylu, są zapewne jeszcze przed nami – Lechitami. W 1505 r katoliccy zaborcy i ich kolaboranci nadali tej miejscowości własne prawa własne miejskie.

Koniec XVIII wieku to rozwój manufaktur zajmujących się produkcją porcelany, opartej na wielowiekowych tradycjach miejscowego garncarstwa. Obecnie działają tu dwie wytwórnie porcelany. Jedna jest przedsięwzięciem ściśle komercyjnym i posiada tu swój sklep firmowy. Drugą jest Żywe Muzeum Porcelany, gromadzące zabytki, oraz spełniające równocześnie rolę naukową i dydaktyczną.

Źródła:

I. Wikipedia. https://pl.wiktionary.org/wiki/ćma Miejsce "ciemne" lub miejsce "ludne-przeludnione". wyrazy pokrewne: rzecz. zaćma ż, zaćmienie n, ciemność ż, ciemno n czas. ćmić sie, ćmić ndk. przym. ćmy, ciemny, ćmawy przysł. ciemno, ćmawo tem. słow. ciemno związki frazeologiczne: jak ćma do świecy

Inne atrakcje:

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie
4,5
turystyka.cmielow.com.pl
535 588 960

Wzgórza Gawroniec
5,0
Park krajobrazowy, stanowisko archeologiczne (neolit).

Noclegi w pobliżu:

Bajerczak Emilia. Pokoje gościnne
3,4
Wólka Wojnowska 1, 27-440 Wólka Wojnowska
15 861 21 39


POWRÓT